Bojuje váš imunitný systém s nepriateľom? Pomôžte mu aromaterapiou.
Radavský Krumplovník je tvarohovo-zemiakovo-kôprový slaný koláč z kysnutého cesta fantastickej chuti
Produkcia plynov je prirodzený proces, ktorý vzniká činnosťou črevných baktérií. Kedy hovoríme o probléme?
Echinaceová bylinná voda z našej permakultúrnej farmy oplýva liečivou silou prírody. Tu nájdete minimálne 12 problémo...
Krásnu, sviežu a zdravú pleť môžete získať pomocou bylinných vôd a olejov. Pri starostlivosti o pokožku dodržte tieto...
Stres je vlastne biologická reakcia tela, ktorá nastáva počas vypätej, nebezpečnej, ťažkej alebo neočakávanej chvíle. Telo v dôsledku tejto situácie vyplavuje hormóny a chemikálie ako napríklad adrenalín alebo kortizol. V niektorých prípadoch môže byť stres prospešný, hlavne ak nás privedie k lepšiemu končenému výsledku toho, o čo sme sa snažili. Čo sa ale deje, ak na naše telo pôsobí dlhodobo?
HLAVNÉ PRÍZNAKY STRESOVEJ SITUÁCIE
Čo sa deje s naším organizmom v situácii, keď pôsobí stres? Toto sú hlavné primárne príznaky:
- Zvýšený tep, búšenie srdca,
- Potenie a zrýchlené dýchanie,
- Ťažkosti so sústredením a orientáciou,
- Začervenanie a nevoľnosť,
- Tráviace problémy,
- Bolesti najmä v oblasti hlavy,
- Únava a strata libida,
- Stiahnutie ciev a prekrvenie svalov.
Ak tento stav trvá dlhodobo, môže poškodiť zdravie. Medzi najčastejšie zdravotné problémy spojené s pôsobením stresu patria bolesti hlavy, nadváha alebo naopak nechutenstvo, nespavosť, úzkosť, vysoký krvný tlak, poškodenie ciev, vyššie riziko kardiovaskulárnych ochorení, nedostatok energie, oslabené kosti, problémy s pamäťou a sústredením, oslabený imunitný systém a iné.
AKÚTNY STRES VS. CHRONICKÝ STRES
Akútny stres počas života zažije každý z nás. Nastáva rýchlo no po odvrátení nepríjemnej alebo nebezpečnej situácie opätovne mizne.
O chronickom strese hovoríme v prípade, že vaše telo podlieha určitej hladine stresu dlhodobo. Chronický stres spôsobuje radu vyššie spomenutých ochorení, ktoré sa v prípade neriešenia prehlbujú a môžu viesť až k fatálnym následkom. Snažte sa preto nájsť príčinu, ktorá stres vo vašom živote vyvoláva a pokúste sa ju odstrániť.
AKO BOJOVAŤ PROTI STRESU
Môže nastať situácia, že spúšťač stresu nedokážeme odstrániť. Ide napríklad o situácie keď nám ochorie dieťa alebo máme zlého suseda a momentálne nemôžeme zmeniť bydlisko. V takýchto prípadoch je dobré naučiť sa regulovať stres a pomôcť telu ho čo najlepšie zvládať. Aké sú možnosti?
1. Dodržujte kvalitnú výživu tela.Nezabúdajte na pestrý, vyvážený jedálniček z kvalitných surovín, pretože výživa je pre mozog, nerovovú sústavu a imunitný systém v stresových situáciách viac ako potrebná.
2. Spánok 7-8 hodín. Ideálne je dopriať svojmu telu regeneráciu počas kvalitného spánku. Ako ale zaspať, ak naše telo bojuje so stresom? Pokúste sa počas dňa zapojiť fyzickú aktivitu a pred spaním si pomôžte bylinkovými čajmi s upokojujúcim účinkom alebo aromaterapiou. Ak je možné, minimalizujte príjem kofeínu a zahoďte cigarety či alkohol.
3. Relaxácia a dychové cvičenia. Nájdite si čas na seba, na odpočinok, meditáciu a teplý kúpeľ s éterickými olejmi. Vyskúšajte z hlboka dýchať a myslite na pozitívne veci, ktoré sa vám stali alebo ich očakávate.
4. Požiadajte o pomoc.Ak vám stres prerastá cez hlavu, nebojte sa požiadať o pomoc. Či už blízkych, priateľov alebo odborníkov na terapiu, ktorí vám ukážu techniky zvládania stresu.
Napriek tomu že je stres v určitej norme normálny a bežný, je lepšie naučiť sa zvládať ho čo najlepšie. Stresové situácie totiž oslabujú organizmus, funkciu imunitného systému a zhoršujú celkové psychické aj fyzické zdravie človeka.