Bobuľové ovocie je silný, prírodný antioxidant. Viete, ako spestriť jedálniček a telu dodať maximum výživných látok?
Proteínový koláč s minimom múky. Spoznajte rýchly, chutný a trvácny dezert.
Drastický prechod z prežierania do hladovania ničí telo. Čo všetko môžu spôsobiť nezdravé diéty?
Listy figovníka sú chutné a plné zdravých fytolátok. Tu sú dôvody, prečo je dobré ich zaradiť do jedálnička.
Ionizovaná, zásaditá, alkalická alebo živá voda, všetky tieto označenia popisujú jednu a tú istú, pre telo prospešnú ...
Nepríjemné a trápne, no na druhú stranu telu prirodzené. Uvoľňovanie plynov poznáme všetci. Kedy je ale plynatosť normálna a naopak, kedy už presahuje zdravú frekvenciu a je nutné začať ju riešiť?
V prvom rade si ozrejmime, odkiaľ pochádza plyn v črevách. Do tráviacej sústavy sa dostáva primárne dvoma spôsobmi:
Zvýšené množstvo plynov sa môže dostaviť aj po rôznych chirurgických zákrokoch alebo vyšetreniach, počas ktorých sa do dutiny dostal prebytočný vzduch. V tomto prípade ale ide o jednorázový efekt, ktorý rýchlo ustáva.
Okrem spomenutých faktorov môže byť plynatosť aj sprievodným javom zdravotných ťažkostí, medzi ktoré patria zápcha, potravinové alergie a intolerancie, Crohnova choroba, syndróm dráždivého čreva, reflux, pankreatitída, vredy, rakovina, zápaly v tráviacej sústave a podobne.
Plynatosť sa u vás objavuje čoraz pravidelnejšie: čo sa s tým dá robiť? V závislosti od príčiny problému potom dokážeme nastaviť aj príslušnú liečbu, respektíve pomoc. Vo väčšine prípadov postačuje zmena životného štýlu, ktorá na zdravie vplýva komplexne a tým zlepšuje všetky aspekty života vrátane eliminácie plynatosti. Zamerajte sa na prevenciu, stačí prekopať tieto zvyklosti:
Vyhýbate sa strukovinám, pretože nafukujú? Tento mýtus bol dávno vyvrátený. Nedajte sa oklamať. Problém je iba v tom, že sme v posledných rokoch na strukoviny v jedálničku akosi pozabudli a pomer baktérií v črevách sa tejto situácii prispôsobil. Začnite preto pomaly a systematicky zaraďovať strukoviny do svojho jedálnička a uvidíte, že časom sa plynatosť úplne stratí. Neuberajte svoje telo o dôležité živiny zbytočne!
Máte zapáchajúce plyny viac ako 20-krát denne? Ak sa k nafukovaniu pridružia aj iné nepríjemné príznaky ako bolesti, zvracanie, krvavá stolica a podobne, pravdepodobne ste na tento článok klikli neskoro a bude lepšie vyhľadať odbornú lekársku pomoc.