Lupiny sú nepríjemný problém, ktorý je možné efektívne riešiť pomocou esenciálnych bylinných výťažkov. Návod, ako na ...
Bobuľové ovocie je silný, prírodný antioxidant. Viete, ako spestriť jedálniček a telu dodať maximum výživných látok?
Desiata nemusí byť len o balených keksíkoch plných cukrov. Pripravte deťom rýchle a výživné desiate!
Pretože je kliešť prenášačom nebezpečných ochorení, je lepšie sa proti nemu chrániť. Toto je prírodný spôsob pomoci.
Hľadáte inšpiráciu, kde všade vyskúšať náš mätový olej? Prečítajte si tento článok.
Stretli ste sa už s pojmom GMO? Táto skratka znamená geneticky modifikované organizmy. Téma, ktorá má svojich milovníkov a aj odporcov. Zatiaľ čo na americkej pôde je geneticky modifikované poľnohospodárstvo povolené a vo veľkom sa táto možnosť aj využíva, v krajinách EU je GMO prísne obmedzené. Ak sa teda aj stretnete s produktom pochádzajúcim z geneticky modifikovaného hospodárstva, takýto produkt by mal byť riadne označený.
Čo si predstaviť pod pojmom geneticky modifikované? Jednoduché. Ide vlastne o organizmus, ktorého DNA bolo upravené v laboratórnych podmienkach. V poľnohospodárstve sa GM semená využívajú najmä pre lepší rast, úrodnosť a odolnosť voči škodcom. Rastlina rastie rýchlo, bez potreby špeciálnej starostlivosti a pri jej pestovaní sa sa používa menej pesticídov, nakoľko o ňu hmyz nemá záujem. Ak však o rastlinu nemá záujem škodca, čo to znamená pre naše zdravie, prirodzený ekosystém a životné prostredie ?
Šokujúce je, že podľa dostupných štatistík až 80% potravín na americkom trhu pochádza práve z GMO produkcie. Ide najmä o plodiny ako kukurica, cukrová trstina, zemiaky, zelenina, sója, pšenica či bavlna. V prospech používania GMO hovorí nedostatok dostupných výskumov a úplná absencia kvalitných štúdií na ľuďoch.
GM plodiny sa spájajú s možným nárastom rôznych nepríjemných a nebezpečných ochorení.
Patrí sem:
A to sú aj dôvody, prečo sa veselá farma nikdy neuchýli k pestovaniu geneticky modifikovaných plodín. Milujeme totiž prírodu, milujeme zdravý životný štýl bez chorôb a v našej slnečnej záhrade milujeme aj tých škodcov, pretože sú v zdravom ekosystéme potrební a príroda si s nimi poradí. Stačí iba vysádzať rozmanité záhony plné farieb, vôní a chutí. Jednoducho, zdravá permakultúrna záhrada bez chémie.