Prihlásiť sa Registrovať sa

Jedálničky


Jedálničky sú dostupné len pre našich členov

Prihlásenie

Registrácia

Náhodné blogy

Zobraziť viacej blogov?

Imunitný systém: Čo sa stane, ak nepracuje na 100%?

Keď telo napadne nepriateľ, imunitný systém spustí sériu útokov s cieľom zničiť ho. Ako si vybudovať silnú imunitu?

Imunitný systém: Čo sa stane, ak nepracuje na 100%?

Silný imunitný systém je nevyhnutný pre život každého z nás. Denno-denne neustále bojuje s baktériami, vírusmi, parazitmi, plesňami, toxínmi, degeratívnymi zmenami buniek, ťažkými kovmi a množstvom ďalších patogénov, ktoré by nás bez kvalitnej imunity jednoducho zabili.

V odbornej literatúre sa môžete stretnúť s dvoma pojmami: ide o tzv. vrodenú imunitu a na druhú stranu získanú imunitu, ktorú si každý z nás buduje počas celého života a to vďaka neustálemu stretu s mikroorganizmami a patogénmi, ktoré na telo útočia.

Imunitný systém tvorí perfektný komplex buniek, uzlín, orgánov a tkanív. Ak telo napadne nepriateľ, imunitný systém okamžite spustí sériu útokov s cieľom včas ho eliminovať.

Imunitný systém tvoria bunky rozmiestnené systematicky v celom ľudskom organizme. Ide o:

  • Týmus a kostná dreň - primárny orgán lymfatického systému, v ktorom dochádza k dozrievaniu tzv. T-lymfocytov, teda buniek, ktorých hlavnou funkciou je bojovať proti patogénom. Kostná dreň je zase zásobisko tvorby a množenia červených a bielych krviniek.
  • Slezina - teda hlavný orgán obrany proti patogénom, ktorý zároveň produkuje protilátky,
  • Lymfatické uzliny - sú malé zhluky buniek rozmiestnené po celom tele v rámci lymfatického systému. Uzliny sú vo veľkosti 0,1 až 30 mm a ich funkciou je filtrovať lymfu.
  • Payerove plaky v črevách - alebo črevná mikroflóra. Práve narušenie obrannej schopnosti črevného mikrobiómu vedie k najväčšiemu počtu chronických ochorení, preto je nesmierne dôležité dbať na kvalitné palivo v pohode stravy a vody bez chémie.
  • Sliznicové lymfoidné tkanivo - vytvára lokálnu obranyschopnosť tela na slizniciach a koži.

Pamätajte, že naše telo neohrozujú baktérie či vírusy, ktoré mimochodom bežne žijú v našom tele a všade vôkol nás. Problém vzniká vo chvíli, ak sa imunitný systém dostáva do bodu, keď s nimi nedokáže účinne bojovať.

Čo všetko oslabuje našu imunitu? Faktorov je nespočetne veľa, no medzi tie základné patrí nedostatočná životospráva, dehydratácia, fajčenie a to aj pasívne, alkohol, znečistené ovzdušie, používanie chémie, nedostatok oddychu, stres, absencia pohybu, rôzne druhy detoxov alebo diéty.

Ak naozaj chcete svoje zdravé ja späť, začnite ozdravením čriev. Konzumujte dostatok prebiotík a množenie dobrých baktérií podporte probiotikami. Zamerajte sa na živú stravu bez chémie plnú energie a pozitívnych frekvencií. Potrebujete pomôcť a nakopnúť? Ozvite sa nám!


Páčil sa Vám článok? Zdieľajte ho