Brokolica je živinami nabitá zelenina, ktorá na tanieri nesmie chýbať. Viete, ako pomôže vášmu organizmu?
Zdravie čriev priamo vplýva na imunitný systém. Poradíme vám, ako zostať zdravý vďaka prírode.
Nepríjemný kožný ekzém sa prejavuje suchými miestami so sklonom k svrbeniu a praskaniu kože. Esenciálne oleje môžu po...
Mikro pohánka obsahuje kompletné spektrum esenciálnych aminokyselín a rutín. Viete, ako tieto látky pomáhajú?
Rumančekový olej je úžasná prírodná pomoc na množstvo problémov. Všetko potrebné o tomto zázraku sa dočítate v dnešno...
Nájsť prepracovanú včelu na chodníku, parapete či v trávniku nie je ničím výnimočným. Vedeli ste, že včela počas dňa navštívi až približne 1200 kvetov a preletí 12 kilometrov?
Včela sa dá celosvetovo chápať ako ohrozený druh. Postupným urbanizovaním jej prirodzeného prostredia a kopou mestského betónu čoraz viac zmenšujeme možnosti spokojného a zdravého fungovania včiel. Včela musí za potravou cestovať dlhšie a teda je možné, že v snahe zozbierať čo najviac potravy dôjde k jej úplnému vyčerpaniu. Mimoriadne nevhodné sú aj rozsiahle poľnohospodárske monokultúry. Rovnako ako človek, aj včela pre svoje zdravie potrebuje rozmanitosť.
Tretím a veľmi závažným problémom je používanie pesticídov bez ohľadu na včely a ich denný rozvrh. Pestovatelia často postrekujú práve kvitnúce rastliny, čím dochádza k úmrtiu celých včelstiev.
Ak narazíte na unavenú včelu či čmeliaka, dokážete im pomôcť jednoduchým trikom prvej včelej pomoci. Stačí kvapka sladkej tekutiny. Môžete použiť hocičo, čo nájdete doma, napríklad trochu medu, agáve sirupu, javorového sirupu ale postačí aj voda s cukrom. Zmes by nemala byť príliš riedka, pretože sa z pacienta ľahko môže stať obeť a dôjde k utopeniu. Včela prakticky okamžite začne piť sladkú energickú bombu a o pár minút neskôr je natoľko silná, že odletí späť do úľa. No nie je krásne zachrániť vzácny včelí život?
Túto metódu ale používajte iba v núdzových prípadoch, určite sa nesnažte cukrom „dokrmovať" hmyz na pravidelnej báze. Takéto konanie by im naopak uškodilo.
A rovnakým trikom môžete zachrániť aj osu alebo motýľa. Osa totiž nie je len otravný, bzučiaci hmyz. V prírode vystupuje ako dôležitý opeľovač a hlavne, zbavuje nás ešte otravnejších komárov, múch či húseníc. Takže, vždy sa snažte nastoliť na vašom balkóne si v záhrade rovnováhu a dajte šancu na život aj týmto farebným kráskam.