Trvanlivosť prírodných éterických olejov môže byť rôzna. Prečítajte si, na čo si treba dávať pozor.
Priberanie je počas tehotenstva úplne bežný jav. Ak dodržíte týchto 5 krokov verte, že zmena postavy príde čoskoro.
Rakytníkový olej je všestranný pomocník na pomoc pri rôznych ochoreniach a zdravotných problémoch. Ponúkame kompletný...
Bolesti hlavy sa dokážu odraziť na kvalite života a vašom výkone. Naučíme vás, ako si uľaviť bylinkami.
Rodinná, permakultúrna farma, ktorá pestuje s láskou a rešpektom k prírode. Spoznajte dôležitosť ovocia a zeleniny v ...
Horizontálna bylinková špirála bola jeden z prvých projektov, do ktorých sme sa na našej farme pustili. Tento kúsok umenia je nielen krásny naoko, ale hlavne užitočný. Bylinky dodávajú chuť, vôňu a liečivú silu našim jedlám, ovocno-zeleninovým šťavám a tiež omáčkam.
V dnešnom článku sa dozviete, prečo je dôležité mať po ruke bylinky a ako na to, aby spokojne rástli.
Pestovanie bylín je jednoduché, pomerne rýchle a nepotrebujete naň veľa miesta. Pre permakultúrnych začiatočníkov je práve zhotovenie špirály výborným projektom, ako sa naučiť pracovať tak trochu inak. Jednou zo zásad permakultúry je recyklácia. Ideálne teda bude nájsť prebytočný stavebný materiál a zhodnotiť ho takýmto užitočným spôsobom. Čo môžete použiť? Akékoľvek tehly, kamene, škridľu, staré dlažobné kocky - no jednoducho čokoľvek.
Kde špirálu umiestniť? Ideálne čo najbližšie ku kuchyni. Bylinky sú totiž prvok, ktorý využijete často a nie je nič lepšie, ako vybehnúť pre čerstvú voňavú nádielku.
Prečo je špirála lepšie riešenie, ako vodorovný záhon? Tak ako ostatné rastliny, aj byliny majú rôzne potreby. Niektoré druhy majú radi slnko a suchšiu pôdu, zatiaľ čo iným vyhovuje skôr polotieň a vlhko. Podľa toho byliny aj vysádzame v špirále, ktorá pôsobí ako prirodzený, odvodňovací systém a vetrolam.
Veľkosť bylinkovej špirályje na vás, respektíve na vašich priestorových možnostiach. My sme zvolili priemer približne 2 metre.
Aký je ďalší krok? Môžeme sa pustiť do tvorby. Postupne vrstvíme recyklovaný stavebný materiál tak, aby vytvoril želaný tvar. Vypĺňame ho zmesou pôdy, kompostu, lístia, mulčovacej kôry, miestami pridáme piesok a aj škrupinky z vajec od našich veselých sliepok, čím zabezpečíme pôde extra dávku vápnika. A prichádzame k poslednej, tej zábavnejšej časti. Výsadbe bylín. Pre našu veselú špirálu sme zvolili bazalku, šalviu, levanduľu, mätu, pažítku, koriander, petržlenovú vňať, ligurček, rozmarín a tymián.
Samozrejme, kade-tade po farme rastú aj iné, nemenej dôležité druhy bylín priamo v našich záhonoch.
Zaujíma vás, ako správne vysadiť bylinky tak, aby sa im darilo čo najlepšie? Prečítajte si náš článok Najrýchlejšia cesta k dokonalej bylinkovej záhrade.
Priatelia, čo hovoríte na takýto zaujímavý projekt? Nezabudnite nám napísať, či sa do podobného diela pustíte, alebo v kuchyni radšej využijete naše bylinky z Veselej farmy.