Žihľava je jednou z najuniverzálnejších bylín na liečenie neduhov. Najväčšou silou oplývajú mladé, zelené lístky.
Radavská farma vám ponúka domáce mäsové špeciality bez konzervantov, stabilizátorov a farbív. Prečo je také chutné a ...
Talianska láska pretkaná Slovenskou kvalitou? Áno, aj na Slovensku môžete ochutnať pravú, intenzívnu chuť pizze.
Kamilkový čaj je lahodný a príjemne aromatický. Pozrite sa, aké liečivé účinky prináša.
Nebezpečný vysoký krvný tlak pomôžu regulovať aj esenciálne oleje. Tieto 3 sú najlepšie.
Zaujal vás figovník, jeho bájna sila a symbolika, no nemáte dostatok miesta na jeho vysadenie? Dobrou správou je, že tento strom plodnosti a rodinnej pohody môže vlastniť naozaj ktokoľvek a bez nároku na dostatok priestoru. Figovníkom sa totiž darí aj v typicky malej veľkosti bonsajov. Ako sa starať o takýto figovník, aby robil rodine radosť po celé roky?
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Figovník je ovocný strom, ktorý botanicky patrí do čeľade morušovitých. Rovnako, ako je z figovníka možné vypestovať veľký strom, je možné z neho vyformovať aj malý, úžasný bonsaj. Pre zvieratá môžu byť listy figovníka mierne jedovaté, preto ich odporúčame umiestniť vždy na bezpečné miesto bez dosahu detí alebo domácich miláčikov.
FIGOVNÍK AKO BONSAJ
Figový strom patrí medzi najobľúbenejšie bonsaje vôbec. Je totiž atraktívny a v interiéri veľmi estetický, zároveň ale nie je náročný na starostlivosť. Najobľúbenejšie odrody figovníka na takýto druh vysadenia sú Ficus Retusa, Ficus Microcarpa, Fikus Tigerbark, Ficus Golden Gate, Fikus Religiosa alebo odroda Taiwan.
Figovník bude v interiéri preferovať určité špecifické podmienky, ako:
1. Miesto - bonsaje nemajú radi príliš nízke teploty. Ak je vonku približne 15 °C, pokojne ho môžete vyložiť na balkón alebo terasu. Ak však teplota klesne pod túto hodnotu, odporúčame ho premiestniť späť do interiéru. Ideálne je však počas celého roka dobriať malému figovníku konštantnú teplotu. Čo sa stanovišťa týka, vždy vyberajte skôr slnečné miesto.
2. Zálievka - Figovníky v črepníkoch je ideálne zalievať podľa nasledovného pravidla: keď pôda preschne, rastlinu zalejeme. Figovníkom nevyhovuje prelievanie a pod jeho vplyvom môže rastlina trpieť plesňovým ochorením. Samozrejme, v zimnom období, keď je interiér prekúrenejší, odporúčame zalievať častejšie. Figovníky majú radi aj rosenie listov a vlhkosť vzduchu na úrovni 35-60.
3. Hnojenie - na výživu črepníkovaných figovníkov odporúčame tekuté alebo pevné organické hnojivo. Dopriať ho rastlinke môžete dva krát ročne - v lete a v zime.
4. Rez - Ak chcete zachovať zaujímavý, bonsajový tvar rastliny, odporúčame vám rastlinku zrezávať pravidelne. Znamená do, že po dorastení 8 lístkov figovník zrežete tak, že ostanú 2.
5. Tvar - ak si situácia vyžaduje väčší zásah čo sa tvaru týka, rastline môžete dopomôcť k želanému estetickému výsledku pomocou drôtov alebo štepením.
6. Presádzanie - rastlinku môžete presádzať každý druhý rok. Figovník veľmi dobre zvláda rez koreňového balu, preto sa nemusíte obávať o jeho poškodenie. Doprajte rastline novú, čerstvú, zdravú pôdu s dostatkom výživy.
Množenie - figový bonsaj je možné množiť pomocou odrezkov. Najväčšia pravdepodobnosť, že sa malé figovníky uchytia je počas letného sadenia. Ideálne je však vždy pestovať figovník od začiatku, teda od semien.