Vedeli ste, že sa figovníkom darí aj vo forme bonsajov? Naučíme vás 6 zásad, na ktoré je dobre myslieť.
Únavu a vyčerpanie z času na čas pociťuje každý z nás. Povieme vám, ako si pomôcť aj vďaka bylinným extraktom.
Talianska láska pretkaná Slovenskou kvalitou? Áno, aj na Slovensku môžete ochutnať pravú, intenzívnu chuť pizze.
Zdravie čriev priamo vplýva na imunitný systém. Poradíme vám, ako zostať zdravý vďaka prírode.
Ak vás trápi jazvenie kože, kľúčom k spokojnosti môžu byť výťažky z bylín. V tomto článku vám povieme, ako môžu oleje...
Aromaterapia je tisícky rokov zaužívaný spôsob boja proti zdravotným, psychickým a aj kozmetickým problémom. Vedeli ste ale, že pri nesprávnom spôsobe užívania vám môžu silné bylinné extrakty ublížiť? Všetko, čo potrebujete vedieť o vzniku alergických reakcií na esenciálne oleje vysvetlíme v dnešnom článku.
VŠEOBECNÉ INFORMÁCIE NA ÚVOD
Esenciálne oleje sú koncentrované výťažky z liečivých bylín. Na našej Veselej farme sa môžete spoľahnúť na 100% kvalitu bez pridanej chémie, pri nákupe od iných výrobcov ale dbajte na kvalitu. Riedené esenciálne oleje alebo oleje s pridanými látkami ako konzervanty či arómy môžu spôsobiť závažnú reakciu.
Alergické reakcie sú bežným javom, ako naše telo dáva na javo, že niečo nie je v poriadku. Konkrétne ide o odpoveď imunitného systému na alergén. Telo následne začne produkovať chemické látky na eliminovanie tohto alergénu a vzniká reakcia s rôznou intenzitou a závažnosťou.
Reakcie sa môže objaviť v podobe zhoršeného dýchania, kožného výsevu, opuchov, začervenania, zvracania, bolestí a podobne.
PRÍZNAKY ALERGIE NA ESENCIÁLNE OLEJE
Ak ste sa rozhodli vyskúšať aromaterapeutickú doplnkovú liečbu no prejavil sa u vás jeden z týchto problémov, okamžite olej prestaňte užívať.
1. Dermatitída - sa prejavuje začervenanou, podráždenou pokožkou, svrbením, suchou pokožkou s tendenciou praskať, pľuzgiere, bodavý a pálivý pocit. Kontaktná dermatitída spravidla nie je život ohrozujúci stav. Pridchádza do 12 hodín po aplikácii olej a v priebehu niekoľkých dní by mala odoznieť. Vzniká väčšinou v dôsledku nedostatočného zriedenia oleja alebo vplyvom zlej kvality výrobku s obsahom chemickým látok. Na kožnú dermatitídu pomôže studený obklad.
2. Žihľavka - sa prejavuje ako kožný výsev s menšími alebo väčšími vyrážkami. Výsev má spravidla neohraničené okraje, pokožka je začervenaná a sprevádzaná silným svrbením. Žihľavka sa môže objaviť aj opakovane. Podráždenú pokožku umyte vodou s jemným mydlom a nechajte ju odpočívať.
3. Fototoxická rekacia - niektoré druhy olejov sa neznášajú s priamym pôsobením UV slnečných lúčov. Ide najmä o citrusové esenciálne oleje, ktoré pri pôsobení slnka môžu spôsobiť kožné výsevy a dokonca aj popáleniny kože. Po aplikácii esenciálneho oleja citlivého na vplyv slnka by ste sa nemali jeho lúčom vystavovať aspoň po dobu 12 hodín.
4. Podráždenie dýchacích ciest - pri inhalácii bylinných silíc môže v niektorých prípadoch dôjsť k podráždeniu sliznice nosa, ktorá sa prejavuje kýchaním, svrbením sliznice alebo nádchou.
5. Podráždenie očí - v tomto prípade je nutné byť obzvlášť opatrný, aby sa esenciálny olej nedostal do oka. Môže nastať slzenie, štípanie a začervenanie očí. Na aplikáciu do očného okolia sú vhodnejšie bylinné hydroláty. Ak však náhodou neumýselne príde vaše oko do kontaktu s esenciálnych olejov, vypláchnite ho čistou vodou. Reakcia by mala sama odozniet v priebehu hodiny.
KEDY BEZODKLADNE VYHĽADAŤ LEKÁRA
Vážna alergická reakcia na esenciálne oleje je síce veľmi zriedkavá, no nie nemožná. V niektorých prípadoch je preto dôležité vyhľadať čo najskôr lekársku pomoc. Ide najmä o prípady, ak domáce ošetrenie nezaberá a reakcia sa zhoršuje, alebo nastáva tzv. anafylaktický šok. Prejavuje sa zhoršeným dýchaním, opuchom slizníc, sipotom pri dýchaní, žalúdočnými kŕčami alebo zvracaním.