Všetko potrebné o kvalitných, domácich vajciach a ich účinkoch na ľudský organizmus.
Šport a zdravá strava by nemali byť iba sezónna záležitosť. Ponúkame informácie pre všetkých, ktorým záleží na trvale...
Figy patria k významným prvkom ľudového liečiteľstva. Ich silu využíva aj ajurvéda, náuka o živote z Indie.
Mladé výhonky kalerábu prinášajú telu minimálne 13 preukázateľných výhod. Prečítajte si, ktoré sú to.
S ADHD sa v praxi stretávame čoraz častejšie. Viete, ako telo upokojiť pomocou esenciálnych bylinných výťažkov?
Esenciálne prírodné oleje sú silno koncentrovanými výťažkami z rastlín, ktoré podporujú liečbu množstva psychických a fyzických ochorení. V rámci aromaterapeutickej alternatívnej liečby sa využívajú po celom svete už tisícky rokov. Sú ale bezpečné pre každého a ako si vybrať tie správne? Odpovede na tieto otázky nájdete v dnešnom článku.
AKO SI VYBRAŤ ESENCIÁLNY OLEJ
Bezpečnosť bylinných výťažkov tkvie v niekoľkých faktoroch. Jedným z nich je kvalita olejov. S rastúcim záujmom o alternatívnu liečbu esenciálnymi výťažkami sa totiž na trhu akoby roztrhlo vrece s výrobcami, ktorí sľubujú aj nemožné.
V skutočnosti však, bohužiaľ, obrovské množstvo týchto olejov nespĺňa najprísnejšie kvalitatívne požiadavky a preto je aj ich účinok diskutabilný, môže dôjsť k nežiadúcim účinkom alebo alergickým reakciám. Čo všetko si pri výbere esenciálnych olejov všímať?
1. Pochádzajú byliny z ekologického poľnohospodárstva a teda sú pestované bez chémie?
2. Akým spôsob sú byliny zbierané a spracovávané?
3. Aký spôsob výrobca používa na získanie liečivých výťažkov?
4. Obsahuje olej iba esenciálne látky alebo je riedený, prípadne doplnený o konzervanty a iné nežiadúce látky?
5. Ako je esenciálny olej balený?
Na našej Veselej permakultúrnej farme dbáme nielen na prírodu a jej potreby, ale do celého procesu pestovania a zberu dávame aj kus odbornosti. Všetky naše byliny a rastliny sú pestované 100% bez použitia chémie a zbierané šetrne, ručne a teda tak, aby sa zberom nenarušili jemné vlákna rastliny, čím prichádza o drahocenné silice a ďalšie zdraviu prospešné látky. Samozrejme, pri zbere vždy dbáme aj na správny čas zberu.
Esenciálne oleje spracovávame pomalou, šetrnou destiláciou tak, aby mali oleje čo najväčšiu prirodzenú silu. Do našich výrobkov nikdy v žiadnom prípade nepridávame zbytočné umelé farbivá, konzervanty či arómy a oleje neriedime. Balenie vždy zodpovedá kritériám jednotlivých bylín tak, aby boli ochránené pred pôsobením vzduchu, vody, slnka a prípadne aj mikroorganizmov.
AKO ESENCIÁLNY OLEJ BEZPEČNE POUŽIŤ
Esenciálny olej z našej produkcie ako mimoriadne silný výťažok je potrebné v niektorých prípadoch pred použitím zriediť. Ak by ste ho naniesli v neriedenej forme napríklad na pokožku, môže dôjsť k lokálnej popálenine alebo inej reakcii organizmu.
Niektoré druhy a to najmä cistrusové oleje sú vysoko fototoxické, čo znamená, že po ich aplikácii sa nesmiete vystavovať slnku, pretože je vysoko pravdepodobný vznik alergickej reakcie alebo kožného výsevu.
Ako naše oleje bezpečne riediť? Ideálne je dodržať približne 5% pomer. Jednoducho tak zmiešajte 30 gramov nosného oleja (kokosový, mandľový, marhuľový, olivový, makadamový, makový..) a približne 6 kvapiek nášho esenciálneho oleja. Liečivé silice týmto spôsobom bezpečne rozmiestnite na väčšiu plochu pokožky, má lepšiu vstrebateľnosť a nanášanie môžete zopakovať aj niekoľko krát denne.
Vyskúšať potom môžete aj zábal, obklad, kúpeľ, masáž, vtieranie do vlasovej pokožky alebo takto nariedený olej použiť ako parfém.
ESENCIÁLNE OLEJE V TEHOTENSTVE
Používanie aromaterapie v tehotenstve je stále veľmi diskutovanou témou. V tomto prípade treba byť veľmi opatrný na výber a dávkovanie liečivých výťažkov. Zatiaľ čo niektoré druhy ako napríklad výťažok z malinovníka sú v tehotenstve úplne zakázané, iné sa považujú za účinnú pomoc pri žalúdočných nevoľnostiach, strachu, panike z pôrodu alebo pri problémoch so spánkom.
Za bezpečnú pomoc sa považuje napríklad ružový olej. Pred jeho použitím sa však poraďte so svojim ošetrujúcim lekárom, ktorý pozná váš stav najlepšie.
ESENCIÁLNE OLEJE U DETÍ
Esenciálne oleje by sa pre nedostatočne vyvinutý imunitný systém a pečeň nemali používať u detí do 3 rokov. Pozor, niektoré druhy ako eukalyptus, verbena, fenikel či rozmarín by sa dokonca nemali podávať až do veku 6 rokov.
Po tomto veku sa v zriedenej forme na aromaterapeutické účely oleje podávať môžu aj deťom, dávkovanie a riedenie by však malo byť upravené.
Odporúčame začať s riedením na úrovni 0,5% a postupne, ak sa neobjavia žiadne nežiadúce reakcie prejsť až k maximálnému riedeniu 2,5%.