Naučíme vás malé zmeny v nakupovacej rutine, ktoré ušetria čas, peniaze aj prírodu.
Histamínová intolerancia nie je dôvodom, prečo svoje telo a jedlo začať nenávidieť. Tieto potraviny vám pomôžu.
Za dobrú náladu a vyrovnanosť môžu hormóny šťastia. Ponúkame návod, ako prirodzene stimulovať ich produkciu.
Liečivé byliny dokážu zmeniť váš zdravotný aj psychický stav na nespoznanie. Dôležitá je ale aj ich kvalita. Viete, a...
Proteínový koláč s minimom múky. Spoznajte rýchly, chutný a trvácny dezert.
Menopauza sa vyskytuje v období medzi 40-50 rokom života ženy a mnohým znepríjemňuje život rôznymi prirodzenými príznakmi. Je ale možné dopomôcť si prírodnou cestou? Ponúkneme vám spôsoby, ako efektívne bojovať proti príznakom menopauzy.
SPRÁVNA VÝŽIVA V MENOPAUZE
Štatisticky sú príznakmi menopauzy postihnuté až 2 z 3 žien. Patria sem návaly tepla, potenie, nedostatok energie, začervenanie, výkyvy nálad a podráždenosť. Ktoré dary prírody dokážu tieto problémy zmierniť?
o Vitamín D - preverte si, či má vaše telo dostatok tohto slnečného vitamínu. S príchodom menopauzy totiž stúpa riziko rednutia kostí a poškodenia kĺbov, preto je dôležité preventívne posilňovať ich štruktúru. Pokúste sa tráviť aspoň 15 minút denne na slnku, do stravy doplňte kvalitné vajcia, sardinky, ďatle alebo avokádo.
o Vápnik - rovnako dôležitý je pre zdravie kostí, kĺbov, zubov, pokožky aj vlasov vápnik. Nájdete ho najmä v listovej zelenine, strukovinách, tofu, celozrnných obilninách, v zelenine a ovocí alebo v kvalitnom bielom jogurte.
o Zelenina a ovocie - tieto prírodné prebiotiká podporujú zdravý črevný mikrobióm, eliminujú zápaly v tele, detoxikujú telo, dodávajú energiu a potrebnú výživu a čo je v menopauze mimoriadne dôležité - nemajú vplyv na nárast váhy, naopak dokážeme nimi zdravým spôsobom prebytočné kilá zredukovať.
o Fytoestrogény - do svojho jedálnička zaraďte tzv. fytoestrogény alebo rastlinné estrogény. Podľa štúdií totiž ženy v ázijských krajinách nemajú tak výrazné príznaky hormonálnych zmien ako ženy v iných oblastiach sveta. Je to pravdepodobne tým, že ich denný jedálniček tvorí strava bohatá na potraviny s rastlinným estrogénom ako sója a výrobky z nej, iné strukoviny, ľanové a sezamové semienka. Okrem toho tieto látky pôsobia aj ako prevencia pred vznikom rakoviny krčka maternice, pŕs alebo u mužov rakoviny prostaty.
o Dostatok bielkovín - bielkoviny sú potrebné na udržanie svalovej hmoty, kondície a celkového zdravia. Dostatok bielkovín a vyvážený jedálniček zabezpečí dôležitý fakt a to, že žena počas menopauzy nepodľahne nadváhe. Zamerajte sa teda na kvalitné živočíšne zdroje ako chudé druhy mäsa, ryby, vajcia a rastlinné zdroje ako strukoviny alebo celozrnné obilniny.
o Hydratácia - dodržujte pravidlo, že vypijete aspoň pohár vody každú hodinu. Ženy v menopauze často trpia pocitom suchosti, zhoršuje sa aj kvalita pokožky. Nezabúdajte, že voda tvorí väčšinu nášho tela a je v každej jednej bunke, preto je kľúčové ju dopĺňať.
ÉTERICKÉ OLEJE V MENOPAUZE
Od nepríjemných príznakov spojených s hormonálnymi výkyvmi v menopauze dokážu uľaviť kvalitné, prírodné oleje. Ako je to možné? Esenciálne oleje z liečivých bylín v tomto prípade pomáhajú napríklad:
- Potlačiť potenie a návaly horúčavy,
- Potlačiť úzkosť, únavu, nedostatok energie a zlepšiť kvalitu spánku,
- Podporiť libido,
- Regulovať hormonálne zmeny,
- Podporiť pamäť, zlepšiť sústredenie a podporiť nervovú sústavu,
- Potlačiť zápaly v tele vrátane artritídy.
V menopauze si pravidelne doprajte hlavne esenciálne oleje a hydroláty z ruže stolistej, levandule, echinacei a jasmínu.
VECI, KTORÉ JE DOBRÉ NEROBIŤ
Čomu je dobré sa úplne vyhnúť?
1. Zabudnite na prejedanie - jedzte skôr menšie porcie na pravidelnej báze. Prejedanie zaťažuje tráviacu sústavu a zhoršuje príznaky ako návaly tepla, únava či nedostatok energie.
2. Obmedzte kofeín, cukry a cigarety - kávu a čaj si doprajte raz denne, snažte sa vyhýbať presladeným jedlám alebo naopak príliš korenistým, ktoré zahrievajú organizmus. Cigarety by mali byť úplné tabu, pretože vaše telo oberajú o kyslík a vitamín C, čím oslabujú organizmus a zhoršujú vstrebávanie potrebných živín.
Prevencia je vždy efektívnejšia, jednoduchšia a menej nákladná ako liečba. Preto sa zamerajte na svoje celkové zdravie a jeho zlepšenie čo najskôr. Vo výsledku tak aj s nástupom menopauzy môže nastať situácia, že sa vám vaše telo odvďačí bezpríznakovým priebehom.