Endometrióza je bolestivé ochorenie, ktoré zhoršuje kvalitu života. Pomôcť si ale môžete vďaka aromaterapii.
Vedeli ste, že pH nápojov ovplyvňuje naše zdravie? Zistite, ktorý nápoj je pre telo ten najlepší.
Ružová voda je jemný, čisto prírodný prípravok pre čistenie, dezinfekciu, tonizáciu a omladenie pleti. Ako pomôže v b...
Zápcha patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce tráviace problémy. Ako sa jej zbaviť raz a navždy?
Výsadba na veternom mieste má svoje zákonitosti. Dodržte tieto 3 zásady a vaša úroda bude chránená.
Ľudia s bolesťami hlavy alebo migrénami často hľadajú rôzne spôsoby, ako si uľaviť od nepríjemných bolestí. Ak bežné prostriedky nezaberajú, sú schopní siahnuť aj po liekoch, ktoré berú s čoraz väčšou pravidelnosťou. Vedeli ste, že v tomto prípade môže pomôcť levanduľový esenciálny olej?
MIGRÉNA A JEJ ŠPECIFIKÁ
Migréna nie je len obyčajnou bolesťou hlavy. Ide o i stredné až silné bolesti, ktoré prichádzajú vo viacerých fázach. U väčšiny ľudí, ktorí týmto problémom trpia, sa objavuje pravidelne aj niekoľko krát do mesiaca. Čo všetko môže spustiť migrénu?
- Svetlo, vône, stres, únava, nevhodné jedlo, nedostatočný pitný režim, lieky, zmeny počasia, hormóny, iné ochorenia.
4 STUPNE MIGRÉNY
Migrénu a jej symptómy rozdeľujeme do 4 stupňov. V prvej fáze sa prejavuje ako mix rôznych symptómov, ktoré naznačujú, že v blízkej dobe môže nastúpiť nepríjemná bolesť hlavy. Ide napríklad o zvláštne chute v ústach, zvonenie v ušiach, únavu alebo nervové šklbanie.
V ďalšom štádiu môžu nastúpiť problémy s videním alebo dokonca dočasná strata zraku. Táto fáza sa ale nemusí objaviť vždy, prípadne sa objaví aj priamo počas záchvatu.
Samotný záchvat prichádza ako silná, pulzujúca bolesť na jednej alebo oboch stranách hlavy. Bolesť môže pretrvávať aj po dobu 3 dní.
Posledný stupeň, tzv. postdromálny sa zväčša prejavuje ústupom bolesti. Ľudia sú po záchvate vyčerpaný, u niektorých sa môže prejaviť naopak eufória z prekonanej migrény.
POMOC PRI MIGRÉNACH
Univerzálna pomoc bohužiaľ neexistuje. Pri migrénach platí, že to, čo niekedy zaberie, z dlhodobého hľadiska nemusí byť účinné. Ako si ale čo najlepšie pomôcť bez potreby medikamentóznej liečby? Dodržte tieto základné pravidlá:
1. Udržujte hladinu stresu na minime,
2. Doprajte si dostatok kvalitného, neprerušovaného spánku,
3. Do dennej rutiny zaraďte dychové a relaxačné cvičenia,
4. Vyskúšajte levanduľový esenciálny olej.
Silu levandule pri riešení bolestí hlavy môžete vyskúšať rôznymi formami. Na výber je levanduľový hydrolát, levanduľový čaj, zábaly, kúpeľ a ďalšie.
Podľa výskumov sa však za najúčinnejší spôsob považuje vdychovanie éterických výťažkov z tejto bylinky. Esenciálny olej je preto najlepšie dať do difúzera alebo ho naniesť krúživými pohybmi rovno na spánky hlavy. Pri tomto spôsobe terapie sa zamerajte aj na správne dýchanie tak, aby mohli silice pôsobiť priamo na nervovú sústavu.