Psoriáza nie je iba kozmetický problém. Nauč sa rozpoznať jej príznaky, spúšťače a oveľa viac.
Vysoký krvný tlak sa označuje aj za tichého zabijaka. Ukážeme vám, ktoré návyky je nutné zmeniť, aby ste predišli váž...
Bylinky majú silnú liečivú silu, no na druhú stranu, môžu aj ublížiť. Ako je to s pitím kamilkového čaju počas tehote...
Kvalitná hydratácia má za následok udržanie tvorby histamínu na minimálnej úrovni. Vyskúšajte tieto triky!
Naučíme vás malé zmeny v nakupovacej rutine, ktoré ušetria čas, peniaze aj prírodu.
Chren je koreňová zelenina typická výrazne štipľavou chuťou a vôňou. Ako prísada na varenie ale aj ako liek sa používa už celé tisícročia. Okrem toho, že má silné antibakteriálne účinky, dokáže účinne bojovať aj proti rakovine. Poďme sa teda pozrieť, čo všetko dokáže tento nenápadný biely koreň.
BLAHODÁRNE ÚČINKY CHRENU
Predpokladá sa, že chren pochádza z Východnej a Južnej Európy. Tento štipľavý koreň je zdrojom betakaroténu, luteínu, vitamínov C, K, B, selénu, mngánu, magnézia, vápnika, fosforu, zinku, železa a omega-3 a 6 mastných kyselín.
Aj napriek tomu, že z neho konzumujeme iba malé množstvá, dokáže nášmu telo priniesť radu výhod a blahodárnych účinkov:
- Obsahuje významné množstvo antioxidantov, ktoré chránia bunky pred poškodením a starnutím. Výsledkom je teda ochrana pred vážnymi ochoreniami, ako napríklad rakovina alebo Alzheimer.
- Má antibakteriálne účinky a zabraňuje množeniu plesní. Podľa výskumov dokáže bojovať s baktériami E.coli, Helicobacter pylori alebo Salmonella.
- Zmierňuje prejavy prechladnutia, chrípky a iných respiračných ochorení. Pomáha uvoľniť upchaté dýchacie cesty a zároveň pôsobí ako prírodné antibiotikum.
- Posilňuje imunitný systém,
- Pomáha prekrvovať telo,
- Je prírodné diuretikum čo znamená, že telo zbavuje prebytočnej vody,
- Podporuje steny ciena pôsobí ako prevencia pred vznikom kardiovaskulárnych ochorení,
- Dodáva energiu a zlepšuje športový výkon,
- Eliminuje pigmentové škvrny.
SKLADOVANIE A POUŽITIE CHRENU
Chren je pri správnom uskladnení k dispozícii po celý rok, jeho sezónou je však jar. Nakupujte vždy tvrdé korene od overeného farmára. Aby bol chren naozaj silný a plný výživných látok, mal by byť pestovaný bez použitia chémie.
V domácich podmienkach je najlepšie ho skladovať v chladničke, vo vzduchotesnej nádobe alebo uzatvárateľnom plastovom sáčku. Po rozkrojení je najlepšie ho spotrebovať do maximálne dvoch týždňov.
V kuchyni ho využijete na zaujímavé, príjemne výrazné jedlá. Vyskúšať môžete omáčky, nátierky, plnky do slaných koláčov, dressing do šalátov alebo na pečenú zeleninu a iné.
Výbornou kombináciou je nátierka z varenej cvikli a chrenu. Stačí kvalitný chlebík, táto čerstvá nátierka a navrch pár jemne opražených vlašských orieškov. Ohúrenie návštevy zaručené!
Patríte medzi milovníkov chrenu?