Bylinná voda z nechtíka lekárskeho má silný regeneračný a omladzujúci účinok. Naučíme vás spôsoby, ako ho využiť naplno.
Mäta zohráva na našej farme dôležitú rolu. Pestujeme ju bez chémie a vyrábame z nej olej, hydrolát, nápoje, omáčky a ...
Trápi vás vypadávanie vlasov? Prezradíme vám, ako môže kombinácia zdravého životného štýlu a aromaterapie premeniť va...
Levanduľa je typická stredomorská bylina s liečivými účinkami. Ako ju pestovať v byte či na záhrade?
Ružová voda je jemný, čisto prírodný prípravok pre čistenie, dezinfekciu, tonizáciu a omladenie pleti. Ako pomôže v b...
Buďte úprimní, koľko potravinového odpadu týždenne vyprodukujete? Spotrebujete všetko, alebo do koša putujú celé, zvädnuté plody? Zaujímavé je, že priemerný Slovák vyprodukuje ročne až 100 kg kuchynského odpadu. Čo myslíte, nie je to veľa? Poďme to spolu postupne zmeniť. Naučíme vás malé zmeny v nakupovacej rutine, ktoré ušetria čas, peniaze aj prírodu.
Ak predsa len zostanú nejaké zvyšky organického odpadu, napríklad odrezky zo zeleniny a ovocia alebo škrupinky z vajec, kompostujte. Kompostovanie je jednoduché a v súčasnosti možné už aj v bytoch za pomoci vermikompostéra alebo elektrického kompostéra, ktorý dokáže výživnú pôdu vytvoriť už do jedného dňa. Domáci kvalitný kompost je to najlepšie, čo svojim rastlinám môžete dať.
Čo do kompostu patrí?
Zhodnotiť môžete zeleninu, ovocie, listy, recyklovaný papier, kávovú usadeninu, piliny, odrezky zo záhrady, popol, čaj alebo orechové škrupinky.
Čo do kompostu rozhodne nepatrí?
Akýkoľvek plast alebo kapsule z kávovaru, olej, pečivo, mäso, citrusy, mliečne výrobky alebo cigarety.
Ako ste na tom s kuchynským odpadom vo vašej domácnosti vy? Máte nejaké inšpiratívne postrehy, ako variť bez odpadu? Dajte nám vedieť, radi sa učíme nové veci.