Mikro mangold je chuťovo univerzálny druh mikrozeleniny vhodný do jedál aj nápojov. Obsahuje antioxidanty, ktoré pôso...
Figy sú významným prírodným zdrojom vlákniny, ktorú naše črevá nevyhnutne potrebujú. Prečítajte si, prečo.
12 základných benefitov, ktoré ponúka ginger shot.
Raž je typickou plodinou našich predkov, Slovanov. Je plná výživných látok a my vám povieme, prečo ju zaradiť do jedá...
Mikro pohánka obsahuje kompletné spektrum esenciálnych aminokyselín a rutín. Viete, ako tieto látky pomáhajú?
Mikro kel je mladou a veľmi obľúbenou podobou kelu, ktorý bežne využívame aj v tradičnej slovenskej kuchyni. Či už patríte do skupiny, ktorá mikrozeleninu bežne pridáva do svojich jedál alebo patríte medzi tých, ktorí sa o výhodách mladých rastliniek stále iba učia, v dnešnom článku sa dozviete všetko potrebné o mladých výhonkoch kelu.
MIKRO KEL AKO DOSTUPNÁ, LOKÁLNA SUPERPOTRAVINA
Mikro kel podľa štúdií obsahuje až o 40-krát vyššie množstvo nutrientov, ako dospelá rastlina. Aby vaše telo získalo poriadnu dávku výživných látok, nepotrebujete kupovať predražené superpotraviny z odľahlých miest sveta.
Lokálne vypestovaný mladý kel je koncentrovaným zdrojom:
- Vitamínov C, K, B6, A,
- Mangánu, železa, medi, horčíka, draslíka aj vápnika,
- Antioxidantov a polyfenolov,
- Dusičnanov,
- Enzýmov a chlorofylu.
POZITÍVA KONZUMÁCIE MIKRO KELU
Prečo vyskúšať práve mikro kel? Každý jeden druh mikrozeleniny prináša svoje špecifické pozitíva. Napríklad, v prípade mikro kelu hovoríme o týchto blahodarných účinkoch:
- Posilňuje imunitný systém,
- Má silný antibiotický a antivirotický účinok,
- Podporuje zdravie pokožky,
- Pôsobí ako prevencia pred vznikom a rozvojom nádorových ochorení,
- Pôsobí ako prirodzené prebiotikum,
- Podporuje trávenie,
- Podporuje chudnutie,
- Pomáha regulovať množstvo cukru v krvi,
- Podporuje zdravie očí,
- Pomáha regulovať množstvo cholesterolu v krvi,
- Zlepšuje hustotu kostí,
- Zlepšuje kondíciu ciev a pôsobí ako prevencia pred poškodením srdcovo-cievnej sústavy.
MIKRO KEL V JEDÁLNIČKU
Chuť mikro kelu je podobná, ako pri inej listovej zelenine. Pre konzumáciu je najlepšie ukončiť rastovú fázu mikro kelu medzi 9-12 dňom. Kel bol obľúbenou surovinou už 2000 rokov pred naším letopočtom a pravdepodobne sa začal pestovať v oblasti stredomoria, odkiaľ sa následne rozšíril do celého sveta.
Ak sú výhonky kelu pestované správne, rozhodne by ste nemali naraziť na kel s horkastou chuťou. Typická je skôr jemná, osviežujúca a sladkastá chuť vhodná do všetkých jedál. Môžete ho prihodiť do šalátov, k vareným jedlám, polievkam, sendvičom alebo do tortíl či iných obľúbených pokrmov. Nezabúdajte, že mikrozeleninu je možné pridávať aj do smoothies a mikro kel nie je žiadnou výnimkou! Na zdravie!