Drastický prechod z prežierania do hladovania ničí telo. Čo všetko môžu spôsobiť nezdravé diéty?
Nedostatok slnka v záhone nemusí byť na škodu, pretože niektorým rastlinám vyhovuje. Prečítajte si, ktoré sú to.
Listová zelenina je bohatým zdrojom vitamínov C, K, A, B a draslíka. Viete, aká je optimálna denná dávka?
Koriander je zdrojom kvercetínu a terpenínu, ktoré pôsobia proti zápalom a ochraňujú bunky pred poškodením.
Dlhodobé pôsobenie stresu na ľudský organizmus výrazne oslabuje imunitu a dáva priestor na prepuknutie závažných ocho...
Štípance, bodnutia či uhryznutia od nepríjemného hmyzu sú najmä v letnom období takmer na dennom poriadku. Prejavujú sa zväčša ako svrbiace vyrážky rôznych veľkostí a u citlivejších jedincov môže dôjsť až k alergickej reakcii. Ako si od tohto problému pomocou esenciálnych olejov uľaviť?
Uhryznutie, bodnutie alebo poštípanie od rôznych druhov hmyzu je pomerne často sa vyskytujúcim problémom. Ak sa postihnuté miesto nenachádza v blízkosti dýchacích ciest a nenastala alergická reakcia, miesto je možné ošetriť veľmi jednoducho, pomocou prírodných bylinných výťažkov. Tieto miesto vydezinfikujú a uľavia od všetkých sprievodných príznakov, vrátane sverbenia, bolesti či opuchov.
ESENCIÁLNE OLEJE NA BODNUTIE/UŠTIPNUTIE
Pri tomto nepríjemnom probléme máte na výber z niekoľkých účinných prírodných pomocníkov:
1. Rumanček kamilkový- olej z tejto byliny potláča svrbenie, začervenanie a podráždenie pokožky a rovnako pomôže urýchliť regeneráciu pokožky. Ak sa vám na mieste bodnutia rozvinie infekcia, rumanček stiahne zápal a zmierni aj prípadnú bolestivosť miesta.
2. Levanduľa- levanduľový olej je ako jeden z mála možné nanášať priamo na postihnuté miesto bez potreby riedenia. Pokožku vyčistí, vydezinfikuje, eliminuje bolesť, svrbenie a potlačí tiež zápal. Zistilo sa, že je výbornou pomocou pri útokoch komára, ploštíc ale aj osy.
3. Mäta - mätový olej je potrebné pred aplikáciou na pokožku zriediť. Ponúka upokojujúci chladivý účinok, potlačenie bolesti a pocitu pálenia, pôsobí ako prevencia pred vznikom zápalov a zároveň aj ako repelent, teda prirodzená ochrana pred ďalším bodnutím či uštipnutím.
SPÔSOBY POUŽITIA ESENCIÁLNYCH VÝŤAŽKOV
Možných spôsobov, ako efektívne využiť esenciálne oleje na zmiernenie problémov spojených s útokom hmyzu je niekoľko. Výber záleží skôr na veľkosti a povahe reakcie, prípadne od vašich možností a preferencií. Vyskúšať môžete:
- Priamu aplikáciu na postihnuté miesto- pri priamej aplikácii nezabudnite pred použitím esenciálny olej zriediť v pomere 5% v nosnom oleji,
- Aplikáciu pomocou spreja- v tomto prípade môžete zmiešať hydrolát a niekoľkými kvapkami oleja a postihnuté miesto prestriekať, pokojne niekoľko krát po sebe.
- Masť alebo krém - ak vám vyhovuje viac krémovejšia konzistencia, esenciálny olej pridajte do telového mlieka, krému alebo panenského oleja, ktorý následne aplikujete na pokožku.
- Kúpeľ - pri viacnásobnom bodnutí či uštipnutí pomôže upokojujúci kúpeľ. Postačí zmiešať 15-20 kvapiek ľubovoľného za studena lisovaného oleja s rovnakým množstvom esenciálneho oleja. Zmes poriadne pretrepte a vylejte do kúpeľa. Nechajte telo týmto spôsobom oddychovať po dobu aspoň 20 minút.