Za dobrú náladu a vyrovnanosť môžu hormóny šťastia. Ponúkame návod, ako prirodzene stimulovať ich produkciu.
Bobuľové ovocie je silný, prírodný antioxidant. Viete, ako spestriť jedálniček a telu dodať maximum výživných látok?
Mizuna je aromatická, výrazná mikrozelenina s pozoruhodným profilom bioaktívnych látok. Ponúkame vám spôsoby, ako ju ...
Ionizovaná, zásaditá, alkalická alebo živá voda, všetky tieto označenia popisujú jednu a tú istú, pre telo prospešnú ...
Stretli ste s tvrdením, že vajcia zvyšujú cholesterol a obsahujú nezdravé tuky? Povieme vám, ako je to v skutočnosti.
Výsadba na veternom mieste alebo terase prináša svoje benefity ale rovnako aj nevýhody. Pozitívom veterného stanovišťa je fakt, že v týchto miestach pomáha prúdenie vzduchu znižovať vznik chorôb a plesní na rastlinách. Väčšine však bohužiaľ silnejší vietor nesvedčí. Nezúfajte, aj takéto miesta viete elegantne korigovať a premeniť ich na záhony plné voňavých plodov. Ako na to?
V prvom rade si vysvetlime, prečo je silnejší vietor v záhradách problémom. Rastlina počas veterného počasia prirodzene uzatvára póry na listoch s cieľom ochrániť čo najväčšie množstvo vody. Neustálim pôsobením vetra môže byť rastlina oslabená alebo dokonca poškodená, čím sa spomaľuje jej rast, zhoršuje vitalita a v konečnom dôsledku zhoršuje úroda.
Počas veterných dní rastlina prirodzene spotrebuje väčšie množstvo vody, čo môže spôsobovať problémy hlavne pri výsadbe v kontajneroch alebo kvetináčoch. Dbajte na dostatočné doplnenie vody, aby plodina mala priestor na zdravú regeneráciu.
Dobrá správa je, že permakultúrna záhrada ponúka niekoľko riešení:
Aby ste vybrali to najlepšie riešenie pre váš konkrétny prípad, najskôr podmienky v záhrade sledujte. Vietor, jeho intenzita a teplota vzduchu sa spravidla menia v závislosti od ročného obdobia. Napríklad je možné, že počas neskorej jari budú vaše paradajky potrebovať podporu, respektíve prístrešok napríklad zo starých fliaš. Takáto ochrana pôsobí nielen proti vetru ale zároveň udržuje vlhkosť a teplotu, čo sa rastlinám môže hodiť. Neskôr, keď rastlina zosilnie a narastie, ochranu môžete odložiť na ďalšiu sezónu.
Každá záhrada je iná a jedinečná, preto neexistuje jedno pravidlo, ktoré by vyriešilo problém každému z nás. Na našej Veselej farme sa osvedčila kombinácia všetkých troch zásad, ktoré sme v tomto článku spomenuli. Aké sú vaše skúsenosti s vetrom a jeho vplyvom na bohatú úrodu?